Jdi na obsah Jdi na menu
 


S Doly Bílina po rekultivacích

6. 5. 2015

V naší oblasti na Bílinsku má dobývání uhlí dlouhou tradici. Po roce 1860 vznikl důl Florentini ve Světci,. Jak běžel čas Doly Bílina převzaly pod svou správu celý územní rozsah Bílinska . Dnes těží  pouze velkolom Bílina.  V důsledku důlní činnosti zanikly v okolí vesnice  Chotějovice,  Chotovenka, Lýskovice, Radovesice, Hetov, Břežánky, Jenišův Újezd a j.

Doly Bílina, na dnešní den pro náš Klub seniorů ve Světci, připravily výjezd po rekultivovaných plochách tzv.Radovesické výsypky a dolu Pokrok na Duchcovsku. Vyjeli jsme ráno po dešti, naštěstí po zpevněných přístupových cestách s důlními autobusy se dalo dobře vyjet i do strmějších svahů. Rekultivační práce na Radovesické výsypce byly zahájeny v roce 1986, částečně se zalesňovalo, částečně se vytváří louky a pole. V dnešní době se nám naskytl pohled na  již velmi dobře vzrostlé stromy, udržované louky, mezi kterými dominují malá jezírka, ve kterých jsou ryby, labutě, kachny a spousta žab.. Rekultivace Radovesické výsypky představuje jeden z nejnáročnějších projektů nové krajinotvorby.  Rekultivace  bude přirozeně navazovat na svahy Českého středohoří.

Naši důchodci /většinou bývalí zaměstnanci dolů/ byli v těchto místech poprvé a upřímně řečeno byli nadšeni  krajinou, která se tu desítky let formuje, bude protkaná cyklostezkami a dokonce i novou silnicí , spojující Kostomlaty p.Milešovkou s městem Bíllina. Silnici financuje Krajský úřad Ústeckého kraje.

Naši exkurzi jsme zakončili v hornické jídelně v Bílině dobrým obědem, na který jsme byli pozváni. Ještě dodávám, že výlet s námi absolvovali  - starostka naší obce ing. Barbora Bažantová a místostarosta Václav Fišer.

Za velmi odborný výklad děkujeme dvěma specialistům z dolů, ochotně nás provázel a akci fotil a dokumentoval  Tomáš Vrba - šéfredaktor Hornických listů.

Veliký dík patří ing. Vladimíru Budínskému, řediteli strategie a vnějších vztahů, za jeho výborný přístup k obci Světec a našemu klubu. Vřelý dík pane Budínský !                                Soňa Prachfeldová předsedkyně Klubu seniorů